Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite

Bölüm Başkanı’nın Mesajı

Sevgili Öğrenciler;

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTU) Bitki Koruma Bölümüne hoş geldiniz. Bölümümüz, dünya tarımının en önemli sorunları arasında yer alan tarımsal zararlıları (böcekler), hastalıkları ve tarım alanlarındaki yabancı otları kapsayan konularda lisans derecesi vermek üzere 2013 yılında kurulmuştur.

Bölümümüz, tarımsal üretimimizi azaltan hastalık etmenleri, böcekler ve yabancı otların çevreyi de gözeterek etkilerini minimuma düşürebilmede başarılı olmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip mezunlar yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Bu yüzden, ders programımız tüm bu konuları kapsayacak biçimde tasarlanmıştır. Bölümümüzde görev yapan öğretim üyelerimiz, Entomoloji ve Fitopatoloji gibi temel Bitki Koruma alanlarında geniş deneyim sahibidirler. Uygulamalı eğitim-öğretim etkinlikleri ve alan çalışmaları, üniversitemizin 700 dekar alan üzerine kurulu Tarım yerleşkesindeki bahçelerde, tarım arazilerinde ve bölüm serasında yapılmaktadır.

Malatya Turgut Özal Üniversitesinin Bitki Koruma Bölümü, araştırma laboratuvarlarının yanı sıra, gerek öğretim üyesi sayısı gerekse de bölümümüzün desteklenen araştırma projeleri bakımından hızlı bir gelişim içindedir. Bu gelişmelerin bazıları aşağıda belirtilmiştir.

  • Öğretim üyesi sayımız yeni katılanlarla büyümüştür.
  •  “Viroloji”, “Entomoloji I ve II”, “Mikoloji”, Herboloji I ve II” laboratuvarları yeni inşa edilen “Ziraat Fakültesi” binası içinde yerini almıştır.
  • Faydalı böcek üretim tesisi (insektaryum) hizmete girmiştir.
  • Yüksek puanlarla bölümümüze giren öğrencilerimizin sayısı artmıştır.
  • Küresel ısınmanın dünya tarımına gelecekte olası etkilerini araştırabilmek amacı ile karbondioksit, ısı ve nem kontrollü olarak inşa edilen seramız hizmete girmiştir.
  • Farklı finansal kaynaklardan Bölüm öğretim üyelerimizin araştırma projeleri desteklenmiştir.

Ülkemiz ve dünya tarımına heyecan verici katkılar sunabilmek dileklerimle…

Prof. Dr. Hikmet Murat SİPAHİOĞLU
Bölüm ve Anabilim Dalı Başkanı

E-mail: murat.sipahioglu@ozal.edu.tr

Telefon: 0422 846 12 55 - 1138

Özgeçmiş

Çalışma alanları: Bitki virolojisi

TR